کنترل دیابت

پزشکی

خانه

یوکو یوکو

خرید من

دستگاه فشار سنج چیست؟

فشار سنج یک وسیله پزشکی است که میتوان به کمک آن میزان فشار خون را اندازه گیری و کنترل کرد. درک چگونگی گردش خون در بدن و اهمیت حفظ سطح فشار خون در محدوده سالم برای داشتن یک زندگی متعادل بسیار مهم است.

فشار خون چیست؟

همانطور که میدانید قلب انسان با پمپاژ خون، اکسیژن و مواد مغذی را به تمام قسمت های بدن انتقال میدهد و برای انجام این انتقال از نیرو استفاده میکند. اصطلاحا به این نیرو فشار خون میگویند، در واقع دو نوع فشار خون داریم.

فشار سیستولیک (عدد بالاتر) : این فشار خون نشان دهنده نیرویی است که در هنگام منقبض شدن قلب بر رگ ها وارد میشود و خون را به داخل رگ ها فشار میدهد.

فشار دیاستولیک (عدد پایین تر) : این فشار خون نشان دهنده نیرویی است که در هنگام استراحت قلب به رگ ها وارد میشود. (زمان استراحت قلب همان زمانی است که قلب انسان دوباره با خون پر میشود)

فشار خون را معمولا به صورت فشار سیستولیک نسبت به فشار دیاستولیک نشان میدهند. به طور مثال اگر فشار سیستولیک 120 و فشار دیاستولیک 80 باشد، فشار خون کلی بدن به صورت (  80/120 میلی متر جیوه) خوانده میشود.

اندازه گیری و کنترل فشار خون برای سلامت قلب و عروق بسیار مهم است، فشار خون بالا یا پایین باعث مشکلات جدی سلامتی از جمله  سکته مغزی و بیماری های قلبی میشود. بنابراین باید حتما به کمک دستگاه  فشار سنج، فشار خون خود را اندازه گیری کرده و اقدامات لازم برای کنترل آن را فراهم کنیم.

آشنایی با دستگاه فشار سنج

دستگاه های فشار سنج معمولاً از یک کاف که دور بازو پیچیده می‌شود، یک واحد نمایشگر که نتیجه تست را نشان می‌دهد و یک پمپ که کاف را باد می‌کند، تشکیل شده‌اند. با استفاده از فشار سنج ها، افراد می توانند سطح فشار خون خود را اندازه گیری کرده و هرگونه ناهنجاری یا نوسانات احتمالی در فشار خون را تشخیص بدهند.

انواع دستگاه فشار سنج

در بازار فشار سنج های مختلفی موجود است که هر فرد با توجه به نیاز خود از فشارسنج مناسب استفاده میکند. این مدل ها عبارتند از فشار سنج جیوه ایی، فشار سنج عقربه ایی، فشار سنج دیجیتالی و فشارسنج انگشتی.

1- فشار سنج جیوه ایی

فشار سنج جیوه ایی متدوال ترین نوع فشار سنج است که دارای یک کاف بادی است که توسط لوله ی جیوه ایی به قسمت اندازه گیری متصل است. همانطور که از اسم این فشار سنج مشخص است، این دستگاه دارای یک مخزن جیوه است و باید دقت کنید که به این دستگاه ضربه یا فشار وارد نشود، چون احتمال اینکه مخزن جیوه از بین برود و دستگاه کار نکند زیاد است.

مهمترین ویژگی دستگاه فشار سنج جیوه ایی، روش استفاده آسان آن است ، اما باید بدانید که به دلیل سمی بودن جیوه ی موجود در این دستگاه، استفاده از آن برای برخی از کشور ها ممنوع شده است.

فشارسنج ایزی لایف HS2000 | الو دیابت

2- فشار سنج عقربه ایی

فشار سنج عقربه ایی یکی دیگر فشارسنج های موجود در اباز است که از یک کاف بادی، یک فشارسنج  و یک گوشی پزشکی تشکیل شده است. برای استفاده از این فشار سنج  فرد باید بداند تا چه حد کاف را باد کند و بتواند با استفاده از گوشی به صدا های جریان خون گوش کرده و تست فشارخون را انجام بدهد بنابراین بهتر است که یک پزشک یا پرستار با این دستگاه کار کند و فشار خون را اندازه گیری کند.

فشار سنج های عقربه ایی نیز مدل های مختلفی دارند که دارای ویژگی های خاص خود هستند.

3- فشارسنج دیجیتالی

فشار سنج دیجیتالی یکی از بهترین فشارسنج های موجود در بازار است که به دلیل اینکه روش استفاه از آن اسان است، بسیار محبوب شده است.  این فشارسنج نیازی به استفاده از گوشی پزشکی نداشته و به صورت خودکار کاف را را باد میکند.

در کاف این فشارسنج سنسور هایی وجود دارد که سطح فشار خون را اندازه گیری میکند و نتیجه را در صفحه نمایش دیجیتال نشان میدهد. برخی از مدل های فشارسنج دیجیتالی دارای ویژگی ذخیره سازی نتایج و تشخیض ضربان قلب نیز هستند. فشارسنج های دیجیتالی دقت و سرعت اندازه گیری بالایی دارند.

 

فشارسنج امرون M6 دیجیتال Omron M6 | الو دیابت

4- فشار سنج انگشتی

فشارسنج انگشتی یک دستگاه اندازه گیری فشار خون کوچک و قابل حمل است که به شما اجازه میدهد به راحتی و در هر مکانی فشار خون خود را کنترل کنید. این فشار سنج دارای یک کاف کوچک است که دور انگشت پیچیده میشود و فشار خون را اندازه گیری کرده و نمایش میدهد.

مقایسه فشار سنج دیجیتال بازویی و فشار سنج مچی

فشار سنج بازویی و مچی دو مدل از فشار سنج های دیجیتالی شناخته شده هستند که برای اندازه گیری سطح فشار خون استفاده میشوند. فشارسنج های دیجیتالی بازویی نسبت به فشار سنج دیجیتالی مچی دقت بالاتری دارد، اما استفاده از فشار سنج مچی آسان تر از فشار سنج بازویی است، زیرا افرادی که دچار اضافه وزن هستند راحت تر میتوانند برای انجام تست از کاف آن استفاده کنند.

برای خرید دستگاه فشار سنج به این نکات مهم دقت کنید.

  • توجه به نیاز شما و قیمت دستگاه فشار سنج

مهمترین نکته ایی که برای خرید دستگاه فشار سنج باید به آن دقت کنید، نوع نیاز شما است. پزشکان و پرستاران به خاطر شغل خود نیاز دارند که دستگاه فار سنجی تهیه کنند که دوام زیادی داشته باسشد و در عین حال بسیار دقیق باشند، بنابراین معمولا از فشار سنج های عقربه ایی استفاده میکنند.

اما افرادی که برای اندازه گیری فشار خون خود در خانه نیاز به تهیه دستگاه دارند بهتر است از فشار سنج های دیجیتالی استفاده کنند که کاربری آسانی دارد و فرد میتواند به راحتی از آن استفاده کرده و فشار خون خود را بررسی کند. اگر شما هم برای استفاده شخصی به فشار سنج نیاز دارید، بهتر است از فشار سنج های دیجیتالی استفاده کنید.

به این نکته نیز دقت کنید که بعضی از فشار سنج های گران قیمت بازار، دستگاه های پیچیده و تخصصی هستند که برای استفاده ی متخصصان و پزشکان ساخته میشوند و نیازی نیست که شما از این دستگاه های گران قیمت خرید کنید.

  • دقت اندازه گیری دستگاه فشار سنج

دقت اندازه گیری فشار سنج برای بیمار بسیار مهم است چون بیمار بر اساس فشار خونش، اقدامات لازم را انجام داده و در صورت نیاز از دارو استفاده میکند. اگر به هر دلیلی دستگاه فشار سنج دقت اندازه گیری مناسبی را نداشته باشد، فرد نمیتواند وضعیت سلامتی خود را به خوبی کنترل کند. پس برای خرید دستگاه فشارسنج حتما به دقت اندازه گیری آن توجه کنید.

فشارسنج امرون M6 دیجیتال Omron M6 | الو دیابت

  • کیفیت دستگاه فشار سنج

دستگاه فشار سنج باید از کیفیت خوبی بر خوردار باشد. به طور مثال باید جنس کاف به شکلی باشد که برای بیمار حساسیت ایجاد نکند،  جنس دستگاه و کیفیت قطعات آن باید به گونه ایی باشد که دستگاه دوام خوبی داشته باشد و خراب نشود.

  • وزن و ابعاد دستگاه و قابل حمل بودن آن

افراد مبتلا به فشار خون یا افردی که در خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند باید بتوانند در مکان های مختلف حتی در اداره و محیط کار فشار خونشان را کنترل کنند، بنابراین باید دستگاهی که تهیه میکنند قابل حمل باشد و ابعاد و وزن مناسبی داشته باشد. به این ترتیب میتوانند به راحتی در هر زمان فشار خونشان را کنترل کنند.

برای استفاده از دستگاه فشار سنج ، حتما راهنمای استفاده از دستگاه را مطالعه کنید و طبق مراحل گفته شده از دستگاه استفاده کنید. بستن کاف به شکل صحیح نیز بسیار مهم است، اگر کاف را به شکل اشتباه استفاده کنید ممکن است نتیجه تست اشتباه باشد.

خرید انواع فشار سنج با بهترین قیمت

اگر میخواهید یک فشار سنج خوب با قیمت مناسب تهیه کنید به سایت الو دیابت مراجعه کرده و با کارشناسان شرکت مشورت کنید، تا با توجه به نیاز و بودجه شما بهترین مدل و بند فشار سنج را به شما معرفی کنند. شما میتوانید انواع فشار سنج را با بهترین قیمت در الو دیابت تهیه کنید.

عرضه انواع تجهیزات پزشکی در الو دیابت با بهترین قیمت.