کنترل دیابت

پزشکی

خانه

یوکو یوکو

خرید من

علل و درمان گرفتگی شانه چیست؟

علل و درمان گرفتگی شانه چیست؟ | الو دیابت
آنچه در این مقاله میخوانید: (برای دسترسی سریع کلیک کنید)

گرفتگی شانه یک وضعیت جسمانی شایع است که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آسیب، استفاده نادرست و یا شرایط پزشکی زمینه ای مانند آرتریت باشد. گرفتگی شانه دامنه حرکت را محدود می‌کند و باعث درد و ناراحتی می‌شود. خوشبختانه، روش‌های زیادی برای کمک به درمان گرفتگی شانه و بهبود تحرک وجود دارد.

علائم گرفتگی شانه چیست؟

  1. کاهش دامنه حرکتی در مفصل شانه
  2. درد یا سوزش
  3. تورم
  4. حساسیت به مورد لمس قرار گرفتن
  5. احساس سفتی در عضلات شانه
  6. اشکال در انجام فعالیت‌‌هایی که نیاز به رسیدن دست به بالای سر یا پشت سر دارند.

اگر هر کدام از این علائم را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک علت گرفتگی شانه را بررسی کرده و بهترین راه درمان را پیشنهاد بدهد.

انواع گرفتگی شانه

1- کپسولیت چسبنده (شانه منجمد)

کپسولیت چسبنده وضعیتی است که با التهاب و ضخیم شدن کپسول مفصل شانه مشخص می‌شود و منجر به درد و سفتی می‌شود. هدف از درمان گرفتگی شانه در این نوع، کاهش التهاب، بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد است.

درمان شانه منجمد: فیزیوتراپی، تمرینات کششی، داروهای ضد التهابی، تزریق کورتیکواستروئید و در موارد شدید دستکاری تحت بیهوشی و یا جراحی.

2- تاندونوپاتی روتاتور کاف

به التهاب یا تخریب تاندون‌هایی اطلاق می‌شود که عضلات روتاتور کاف را به مفصل شانه متصل می‌کنند. درمان بر کاهش التهاب، تقویت عضلات اطراف مفصل شانه و بهبود دامنه حرکتی تمرکز دارد.

درمان: فیزیوتراپی، تمرینات تقویتی، استراحت، یخ درمانی، داروهای ضد التهاب، تزریق کورتون و در موارد شدید جراحی.

مهمترین علت گرفتگی شانه چیست؟ به همراه درمان گرفتگی شانه | تجهیزات پزشکی الو دیابت

3- بورسیت

علت گرفتگی شانه در این حالت، التهاب کیسه‌های بورسی است که به مفصل شانه حالت بالشتکی می‌دهد. هدف از درمان گرفتگی شانه در این نوع، کاهش التهاب و تسکین درد در عین بهبود دامنه حرکتی از طریق تمرینات تقویتی است.

درمان: استراحت، یخ درمانی، داروهای ضد التهاب، تزریق کورتون و فیزیوتراپی برای تقویت عضلات اطراف.

4- سندرم گیرافتادگی شانه

سندرم گیر‌افتادگی شانه زمانی رخ می‌دهد که تاندون‌های روتاتور کاف بین استخوان‌های مفصل شانه در طی حرکات خاصی گیر می‌کنند. درمان بر کاهش التهاب و تقویت عضلات برای جلوگیری از برخورد بیشتر متمرکز است.

درمان: فیزیوتراپی برای تقویت عضلات اطراف مفصل شانه و بهبود وضعیت بدن، داروهای ضد التهابی و تزریق کورتیکواستروئید.

5- آرتروز

استئوآرتریت یک بیماری مفصلی است که به طور معمول افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری نسبت به سایر مفاصل احتمال کمتری دارد که شانه‌های شما را درگیر کند، مگر اینکه در گذشته این مفصل آسییب دیده باشد. هدف از درمان گرفتگی شانه در این حالت، مدیریت علائمی مانند سفتی و درد و در عین حال بهبود عملکرد از طریق ورزش و اصلاح شیوه زندگی است.

درمان: فیزیوتراپی برای بهبود دامنه حرکتی و تقویت عضلات اطراف، مدیریت وزن برای کاهش فشار روی مفاصل و داروهای ضد التهابی.

ارتباط آرتروز و گرفتگی شانه چیست؟ درمان گرفتگی شانه چیست؟ | الو دیابت

6- آرتریت روماتوئید

یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به پوشش مفاصل شما حمله می‌کند و باعث درد و تورم می‌شود. این بیماری در زنان شایع‌تر از مردان است و معمولاً افراد بین 30 تا 60 سال را مبتلا می‌‌کند.

درمان: استراحت، یخ درمانی، داروهای ضد التهاب، تزریق کورتون و فیزیوتراپی برای تقویت عضلات اطراف.

7- پلیمیالژیا روماتیکا

پلیمیالژیا روماتیکا یک اختلال التهابی است که باعث درد و سفتی عضلات به ویژه در شانه‌ها، گردن و باسن می‌شود. این بیماری در زنان شایع‌تر از مردان است و معمولاً افراد بالای 50 سال را مبتلا می‌کند.

درمان: فیزیوتراپی برای بهبود دامنه حرکتی و تقویت عضلات اطراف و داروهای ضد التهابی.

روش های درمان گرفتگی شانه در خانه چیست؟ | الو دیابت

علل گرفتگی شانه چیست؟

گرفتگی شانه دلایل مختلی دارد، در ادامه مهمترین و شایع ترین علل گرفتگی شانه را بررسی می‌کنیم.

– صدمات

یکی از شایع ترین علل گرفتگی شانه آسیب است که می‌تواند شامل آسیب‌های حاد مانند دررفتگی، شکستگی یا رگ به رگ شدن و همچنین آسیب های مزمن مانند پارگی روتاتور کاف یا تاندونیت باشد. آسیب می‌تواند در نهایت با ایجاد التهاب و تورم در مفصل شانه، حرکت را محدود کرده و باعث سفتی شود. در برخی موارد، جراحی ممکن است برای ترمیم آسیب و درمان گرفتگی شانه ضروری باشد.

– خستگی عضلانی

استفاده بیش از حد یکی دیگر از دلایل رایج سفتی شانه است. فعالیت‌هایی که شامل حرکات تکراری در بالای سر هستند، مانند پرتاب توپ یا نقاشی سقف، می‌توانند بر عضلات و تاندون‌های مفصل شانه فشار وارد کنند. با گذشت زمان، این می‌تواند منجر به التهاب، تحریک و در نتیجه سفتی و درد شود. استراحت و فیزیوتراپی اغلب برای کمک به کاهش علائم و جلوگیری از آسیب بیشتر و در نهایت درمان گرفتگی شانه در این مورد، توصیه می‌شود.

– آرتریت

شامل دو نوع است. استئوآرتریت زمانی ایجاد میشود که غضروف مفصل شانه به مرور زمان از بین برود و منجر به درد و سفتی شود. آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که باعث التهاب در مفاصل، از جمله شانه‌ها می‌شود. هر دو نوع آرتریت می‌تواند منجر به محدودیت دامنه حرکتی و دشواری در انجام فعالیت‌های روزانه شود.

– سبک زندگی ناسالم

در برخی موارد، عوامل سبک زندگی مانند وضعیت بدنی نامناسب یا ورزش نکردن ممکن است به گرفتگی شانه کمک کنند. وضعیت نامناسب بدن می‌تواند بر عضلات و تاندون‌های شانه فشار وارد کند و منجر به تنش و ناراحتی شود. برای پیشگیری و درمان گرفتگی شانه در این مواقع، ورزش منظم پیشنهاد می‌شود که به حفظ انعطاف پذیری و قدرت در شانه‌ها کمک می‌کند و خطر سفتی و آسیب را کاهش می‌دهد.

ورزش یکی از راه های درمان گرفتگی شانه است | الو دیابت

– فشردگی ستون فقرات

در این حالت فضای خالی مهره‌های کمر کم است و به یک‌دیگر فشار وارد. ستون فقرات، این فشار اضافی را به عضلات شانه منتقل می‌کند و در نتیجه سبب گرفتگی شانه خواهد شد.

– بیماری قلبی

گاهی اوقات درد ناگهانی شانه سمت چپ ناشی از وضعیت نامساعد قلب است. این دائمی و پیوسته نیست اما لازم است به متخصص قلب مراجعه کرده و این مسئله را با او در میان بگذارید. اگر این گرفتگی شانه، همراه با درد قفسه سینه، درد فک، درد بازو، تنگی نفس، درد پشت کتف، سرگیجه و یا تعریق باشد، باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید زیرا احتمال حمله قلبی بسیار بالا است.

تشخیص نوع و علت گرفتگی شانه

اولین گام‌ها در درمان گرفتگی شانه، تشخیص صحیح علت گرفتگی شانه است. این ممکن است شامل معاینه فیزیکی، آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا اسکن MRI و احتمالاً آزمایش خون برای چک کردن هرگونه بیماری زمینه ای باشد. هنگامی که علت گرفتگی مشخص شد، می‌توان یک برنامه درمانی ایجاد کرد.

درمان گرفتگی شانه چیست؟

با پیدا کردن علت زمینه ای مشکل، می‌توانید با مشورت پزشک با توجه به علت خود یکی از گزینه‌های‌ درمان گرفتگی شانه را اجرا کنید.

1- درمان‌های خانگی

بهترین روش‌های خانگی برای درمان گرفتگی شانه به شرح زیر است:

  • استراحت دادن به شانه
  • کم کردن فشارهای عصبی
  • کاهش فشار بر روی ستون فقرات
  • استفاده از پمادهای ضد درد
  • استفاده از کمپرس یخ ۱۵ دقیقه در روز به مدت ۲ یا ۳ روز
  • انجام حرکات کششی
  • استفاده از فوم رولر برای کاهش درد و سفتی
  • مصرف ایبوپروفن یا استامینوفن برای کاهش التهاب، درد و گرفتگی

اگر گرفتگی شانه بعد از ۲-۳ روز و با روش‌های خانگی مانند استراحت، استفاده از پماد، کمپرس سرد و گرم و حرکات کششی بهتر نشد، باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

2- پماد ضد درد

پماد های ضد درد گردش خون در عضلات را تحریک کرده و دفع مواد زائد را سرعت می‌بخشند که در نهایت به فیبر‌های عضلانی در بهبود و ریکاوری کمک می‌کنند. یکی از بهترین پماد‌ها برای تسکین درد های عضلانی و درمان گرفتگی شانه، پماد یوکو یوکو است، این پماد بدون بو و ساخت کشور ژاپن است و درد های شما را به سرعت تسکین می‌دهد. شما میتوانید پماد یوکو یوکو را در سایت الو دیابت با بهترین قیمت خریداری کنید.

استفاده از پماد یوکو یوکو یکی از بهترین راه های درمان گرفتگی شانه و عضلات و تسکین درد مفاصل است | الو دیابت

3- فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپ با بیمار برای بهبود دامنه حرکتی، تقویت عضلات اطراف مفصل شانه و کاهش درد و التهاب کار می‌کند. تمرینات فیزیوتراپی ممکن است شامل تمرینات کششی، تمرینات تقویتی و یا تکنیک‌های درمان دستی مانند ماساژ یا حرکت مفصل باشد.

4- داروهای ضد التهابی و تزریق

در برخی موارد، ممکن است داروهایی برای کمک به مدیریت درد و التهاب مرتبط با گرفتگی شانه تجویز شود. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن ممکن است برای کاهش درد و تورم توصیه شود. در موارد شدیدتر، ممکن است از تزریق کورتیکواستروئید برای کاهش التهاب در مفصل شانه استفاده شود. دقت کنید که باید از مصرف خودسرانه قرص و دارو بپرهیزید.

5- تمرینات کششی

تمرینات کششی می‌تواند به درمان گرفتگی شانه کمک کند. این تمرینات شامل حرکات ملایمی است که می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری و کاهش درد در مفصل شانه کمک کند. برخی از کشش‌های متداول برای سفتی شانه عبارتند از: رول شانه، کشش بازو متقاطع بدن، و بازوهای بالای سر. مهم است که این کشش‌ها را به آرامی و با احتیاط انجام دهید و در صورت احساس درد یا ناراحتی شدید فوراً آن را متوقف کنید.

6- جراحی

برای درمان گرفتگی شانه بعضی از بیماران با دردهای شدید، ممکن است جراحی لازم باشد. گزینه‌های جراحی برای گرفتگی شانه ممکن است شامل جراحی آرتروسکوپی برای برداشتن بافت اسکار یا ترمیم تاندون‌ها یا رباط‌های آسیب دیده یا جراحی باز برای جایگزینی مفاصل آسیب دیده باشد.

7- حمام یخ

حمام یخ شامل غوطه ور شدن بدن در آب سرد است. حمام یخ به انقباض رگ‌های خونی، کاهش التهاب و بی‌حس شدن انتهای عصب در عضلات کمک می‌کند که در نهایت باعث کاهش درد و التهاب می شود.

8- درمان‌های سنتی

درمان‌های سنتی مانند طب سوزنی یا مراقبت‌های کایروپراکتیک نیز ممکن است برای درمان گرفتگی شانه برخی از بیماران مفید باشد. این درمان‌ها بر بازگرداندن تعادل و هماهنگی در بدن برای بهبود عملکرد کلی و کاهش درد تمرکز دارند.

سخن پایانی

چندین دلیل بالقوه برای سفتی شانه وجود دارد که از آسیب به آرتریت تا عوامل سبک زندگی مانند وضعیت نامناسب یا استفاده نادرست را شامل می‌شود. درک این دلایل می‌تواند به افراد کمک کند تا اقداماتی را برای پیشگیری یا درمان گرفتگی شانه خود انجام دهند.

جستجوی فوری مراقبت‌های پزشکی برای علائم مداوم یا شدید برای تشخیص و درمان گرفتگی شانه مناسب، مهم است. با مراقبت و درمان مناسب، اکثر موارد گرفتگی شانه را می‌توان با موفقیت مدیریت کرد و به افراد اجازه می‌دهد تا تحرک و کارایی شانه‌های خود را بازیابند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین راه برای کاهش کمر درد چیست؟

این مطلب فقط برای اطلاع رسانی و آموزش می باشد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب با پزشک خود مشورت کنید. برای کسب اطلاع بیشتر بیانیه رفع مسئولیت الو دیابت را مطالعه کنید.

محصولات پر فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *